- Geisha -

Reg. nr: S31333/2002 Född: 020314

Geisha är en mycket fin tik som vi har köpt in från Kennel Timanka. Hon har varit utställd en hel del som ni kan se härunder på hennes meritlista. Och hon tycker verkligen om att visa upp sig i ringen.  Mat är inte hennes stora passion! Men vatten däremot tycker hon om! Hon älskar att bada, och när hon dricker stoppar hon gärna hela huvudet ner i skålen så vattnet stänker runt om och blåser bubblor med näsan!!! (Och vi har en djup vattenskål!)
 




060819 Geisha BIR i Norrköping


060423 Geisha BIM i Västerås


051009 Geisha BIR i Sundsvall


050205 Geisha BIR i Motala


040814 Geisha BIM i Norrköping


040801 Geisha BIM i Ronneby


030503 Geisha BIR i Grästorp


030426 Geisha BIM i Västerås


030810 Geisha BIR Askersund


030830 Geisha BIS Katrineholm


030831 Geisha BIM Hemsjö


040207 Geisha BIR i Motala



040313 Geisha BIS2 i Barva

MERITER

* 5/6-10 SKK Norrköping,
Sara Nordin
Geisha vann veteranklassen med CK
och blev BIR veteran!

* 28/5-10 SSRK Hasslarp,
Göran Bodegård
Geisha vann veteranklassen med CK och sedan
BIR veteran och slutade som
BEST IN SHOW 4
igen!!!

* 28/5-10 SSRK Hasslarp,
Laurent Pichard, Schweiz
Geisha vann veteranklassen, fick CK och
blev BIR Veteran och sedan
BEST IN SHOW 4!!!


* 23/5-10 SKK Hässleholm,
Tineke Pillement-Hejden, Holland
Geisha vann veteranklassen med CK
och blev BIR veteran!

* 22/5-10 VCK Nödinge,
Tuija Christensen, Kennel Sheerclever
Geisha vann veteranklassen med HP
och blev BIS veteran!!!

* 24/4-10 SKK Västerås,
Martin Johansson
Geisha vann veteranklass tikar med CK
och sedan BIR veteran!

* 3/4-10 SKK Lilla Stockholm,
Börje Johansson, Kennel Allert
Geisha debuterade i veteranklassen, fick CK och
blev BIM-Veteran!!!

* 20/8-06 SKK Nyköping,
Ann Joe Sampaid, Australien
Geisha blev 3:a i Championklassen med CK
och sedan 3:a Bästa Tik!

* 19/8-06 SKK Norrköping,
Tord Lundborg, Kennel Line Sam
Geisha vann Championklassen,
blevBästa Tik och BIR!!!

* 13/8-06 SKK Askersund,
Liz Andrews

Geisha blev 3:a Bästa Tik!

* 24/7-06 SKK Lövudden,
Hans Boelaars, Holland
 
Geisha blev 2:a i Championklassen med CK
och sedan 3:a Bästa Tik!

* 16/7-06 SKK Högbo,
Stephanie Rickard, Australien
 
Geisha blev 2:a i Championklassen med CK
och sedan 3:a Bästa Tik!

* 14/7-06 SKK Högbo,
Rune Fagerström, Finland
 
Geisha blev 3:a i Championklassen med CK
och sedan 3:a Bästa Tik!

* 3/6-06 SKK Norrköping,
Salvatore Tripoli, Italien
 
Geisha blev 3:a i Championklassen med CK
och sedan 3:a Bästa Tik!

* 23/4-06 SSRK Västerås,
Helene Björkman
 
Geisha vann Championklassen med CK
blev Bästa Tik och BIM!!!

* 2/4-06 SSRK Uddevalla,
Kim Bay
 
Geisha blev 2:a i Championklassen med CK
och blev sedan 2:a Bästa Tik

* 26/2-06 SSRK Moheda,
Helene Björkman
 
Geisha vann Championklassen med CK
och blev sedan 2:a Bästa Tik

* 11/02-06 SSRK Motala,
Ann-Christin Johansson
 
Geisha blev 2:a i Championklassen med CK
och slutade som 3:a Bästa Tik

* 29/10-05 SSRK Motala,
Karl-Erik Johansson
 
Geisha blev 4:a i Championklassen med CK
och slutade som R-Bästa Tik

* 9/10-05 SKK Sundsvall,
Rune Fagerström, Finland
 
Geisha vann Championklassen med CK
blev Bästa Tik, CACIB och BIR!!!

* 5/2-05 SSRK Motala,
Ewa Nielsen
 
Geisha vann Championklassen,
blevBästa Tik och BIR!!!

* 12/12-04 SKK HUND 2004, Stockholm,
Gerd Flyckt-Pedersen
 
Geisha blev 2:a i Championklassen
och sedan 4:a Bästa Tik med R-CACIB!!!

* 3/10-04 SSRK Hallstahammar,
Helene Björkman
 
Geisha blev 2:a i Championklassen med CK
och sedan 2:a Bästa Tik!!!

* 12/9-04 SKK Sofiero,
Cristian Stefanecku
 
Geisha vann Championklassen,
och sedan 2:a Bästa Tik med R_CACIB!!!

* 15/8-04 SKK Nyköping,
Annika Ulltveit-Moe
 
Geisha blev 2:a i Championklassen
blev sedan
2:a Bästa Tik med R-CACIB!!!

* 14/8-04 SKK Norrköping,
Hans Rosenberg
 
Geisha vann Championklassen med CK
blev Bästa Tik och BIM!!!

* 8/8-04 SKK Askersund,
Kari Haave, Kennel Travis
 
Geisha blev 2:a med CK i Championklassen,
och sedan 4:a Bästa Tik!!!

* 1/8-04 SKK Ronneby,
Robert Dawson
 
Geisha vann Championklassen
med CK, blev sedan
2:a Bästa Tik med R-CACIB!!!

* 31/7-04 SKK Ronneby,
Mr. Fred Cuthbert
 
Geisha vann Championklassen med CK,
blev Bästa Tik, BIM och fick CACIB

* 30/7-04 SKK Ronneby,
Joanne Sewell
 
Geisha blev 3:a med CK i Championklassen,
och sedan 4:a Bästa Tik!!!

* 10/7-04 SSRK Leksand,
Petr Studenik, Czech Republik
 
Geisha vann Championklassen
och blev sedan
3:a Bästa Tik!!!

* 20/6-04 SSRK Småland,
Mr. Mark Hamer, England.
 
Geisha blev 2:a i Championklassen med CK
och sedan 2:a Bästa Tik!!!

* 19/6-04 Jönköpings Cockerklubb,
Lena Bratt, Kennel Camillo
 
Geisha blev 2:a med HP i Championklassen,
och sedan 3:a Bästa Tik!!!

* 6/6-04 SSRK Hasslarp,
Svend Lövenkjär, Danmark
 
Geisha's första utställning i Championklassen
där hon blev 2:a med CK, och sedan
3:a Bästa Tik!!!

* 5/6-04 SSRK Hasslarp,
Tore Fossum,
Norge
 

Geisha vann öppenklassen och blev
placerad som Bästa Tik 2a , fick sitt åttonde
C E R T och blev C H A M P I O N ! ! !

* 27/3-04 SSRK Uddevalla,
Mme Dominique Cournet-Gougon,
Frankrike.
 
Geisha debuterade i öppenklassen där hon
blev 2:a med CK, och sedan 2:a Bästa Tik!!!

* 13/3-04 Södermanlands Cockerklubb,
Börje Johansson, Kennel Allert's
 
Geisha blev idag ställd för sista gången
i unghundsklassen där hon vann. Hon blev sedan Bästa Tik och Best In Show 2!!!

* 22/2-04 SSRK Moheda,
Lillian Jonsson
 
Geisha vann unghundsklassen och blev
placerad som Bästa Tik 3a med
C E R T !!!

* 7/2-04 SSRK Motala,
Tord Lundborg, BIS Lillian Jonsson
 
Geisha vann unghundsklassen och blev
placerad som Bästa Tik med
C E R T !!!
Hon blev sedan BIR och sedan BIS 3!!!

 


* Geisha blev 2a bästa junior
i utställningsringarna och blev placerad
som 13. bästa utställningscocker 2003!!!
 

* 29/11-03 SSRK Hammarö
Helle Dan-Pålsson
 
2:a i unghundsklassen,
och sedan 5. bästa tik!
* 23/11-03 NKK Hamar
Arja Koskelo
 
Vann unghundsklassen med CK,
och slutade som 3. bästa tik!
* 31/8-03 SSRK Hemsjö,
Regine Summer
 
Geisha vann unghundsklassen och blev
placerad som Bästa Tik med
C E R T !!!
Hon blev sedan BIM och BIM-BIS 4!!!

 
* 30/8-03 Södermanlands Cockerklubb,
Inger Ivarsson, Kennel Westerner
 
Geisha vann unghundsklassen, blev Bästa Tik
och sedan
Best In Show!!!
* 10/8-03 SKK Askersund,
Jens Martin Hansen
 
Geisha vann unghundsklassen och blev
placerad som Bästa Tik med
C E R T och CACIB!!!
Hon blev sedan BIR och BIG-4!!!

 
* 9/8-03 SKK Ronneby
Susi Svolgård
 
Vann unghundsklassen
och blev sedan 3. bästa tik!
* 6/7-03 Värmlands Cockerklubb
Tord Lundborg
 
2:a i unghundsklassen,
och sedan 3. bästa tik!
* 18/5-03 SKK Hässleholm
Birte Rosval-Larsen
 
Bästa juniortik av 8 anmälda i klassen.
Hon blev sedan placerad 2. bästa tik!
* 3/5-03 SKK Grästorp,
Rune Fagerström
 
Geisha vann juniorklassen och blev
placerad som Bästa Tik med
C E R T!!! Hon blev sedan  BIR!!!
 
* 26/4-03 SKK Västerås,
Carlos Saevich
 
Geisha vann juniorklassen och blev
placerad som Bästa Tik med
C E R T!!! Hon blev sedan  BIM!!!
 
* 16/3-03 SSRK Sundsvall,
Ing-Marie Hagelin
 
2;a bästa juniortik med CK.
Hon blev sedan placerad 4. bästa tik!
* 8/3-03
Södermanlands Cockerklubb,
Monica Forsander
 
Bästa juniortik av 8 anmälda i klassen.
Hon blev sedan placerad 5. bästa tik!
* 1/2-03 Motala,
Kari Haave
 
Geisha har fortsatt med sin framgångsrika
utställningskarriär, men nu i Juniorklass.
Hon vann juniorklassen och blev
placerad som 2;a Bästa Tik med
C E R T!!!
 
* 9/11-02 Åstorp,
Conny Byström
 
Geisha avslutade sin framgångsrika valpkarriär
som hon började och blev först
BIR
och sedan
Best In Show!!!

* 26/10-02 Motala,
Tord Lundborg
 
BIR valpklass 2 med 18 anmälda i klassen.
Hon blev sedan BIS 2:a!!!
* 6/10-02 Köping,
Ingmarie Hagelin
 
BIR valpklass 2 med 21 valpar anmälda.
I BIS-finalen blev hon BIS-R!!!
* 5/10-02 Norrköping,
Nicklas Eriksson
 
Bästa tikvalp valpklass 2 med 8 anmälda tikar,
och sedan BIM!!!
* 8/9-02 Stockholms cockerklubb,
Marjut Kakku, Finland
 
BIS-Valp valpklass 1 med 20 valpar anmälda!
* 25/8-02 Söderköpings cockerklubb,
Mr. Malcolm Hopkins-Roberts, England
 
BIS-Valp valpklass 1 med 16 valpar anmälda
i klassen!

Far
IntNCHSUch
Timanka's Wonderbird
vs
NUCH
Tomboys Tailor Made
blr
SUCH NUCH INTUCH
Tomboys Try To Night
blr
SUCH
Tomboys Brown Betty Boop
vl
NUCH
Timanka's Kick The Ghost
blr
Timanka's Grey Ghost
blr
NUCH
Timanka's Visit At Midnight
svart
Mor
Timanka's Friendly Ghost
brr
NUCH
Timanka's Mocking Bird
orr
Timanka's Gypsy Thief
orr
Timanka's Joy Division
röd
Timanka's Baby Ghost
blr
NUCH
Timanka's Night Vision
svart
NUCH
Timanka's Kick The Ghost  
blr

 



 

Uppdaterad: 2012-02-04 Copyright © Kennel Fancy Paws
Webmaster Jöran Johansen